חיפה, ישראל
חייגו עכשיו: 03-6861851

בעיות אפשריות כתוצאה מירושה עפ"י דין והדרך להימנע מהן ע"י צוואה

בירושה עפ"י דין, עיזבונו של המוריש מחולק בין יורשיו, בהתאמה לאין ספור מצבים מורכבים ובלתי צפויים מראש, שהמציאות עלולה ליצור, ובהתאם להם- באופן בו מפרשים הרשם לענייני ירושה וביהמ"ש את הוראות החוק והפסיקה . אין כל ספק כי גורמים אלו עושים מלאכתם נאמנה, אולם התוצאה הסופית עלולה להיות מאד שונה מזו שהמוריש היה רוצה שתהיה.

הדרך להימנע מתוצאה כזו הינה מאד פשוטה: לכתוב צוואה ברורה ולתת בה הוראות מפורטות ביחס לחלוקת עיזבונו של המצווה לאחר תום ימיו.

אדם שאינו משאיר אחריו צוואה, בפועל מפקיע מעצמו במו ידיו את השליטה באופן חלוקת עיזבונו לאחר תום ימיו.

בנוסף, גם במצבים בהם לא תידרש פרשנות, החיים עלולים ליצור בעיות ותרחישים בלתי סימפטיים, שביכולתו של המוריש למנוע- אם רק יכתוב צוואה.

לצורך ההמחשה, מובאים להלן מספר תרחישים ספציפיים אפשריים. 

מכיוון שהיריעה קצרה ולא ניתן לפרט כאן באופן ממצה וקצר את כל המידע המשפטי המדוייק המתאים לתרחישים אלו, מודגש בזאת במפורש שהמתואר להלן אינו מתיימר לתת את המידע המשפטי המלא ונועד לצורך ההמחשה בלבד.

תרחיש: עפ"י חוק הירושה ובהיעדר צוואה, מוריש שבמותו השאיר בת זוג וילדים, חלקו בדירת המגורים של בני הזוג (50%) עובר בירושה : 1/2 לבת זוגו  ו1/2 לילדיו באופן שווה. בהתאם לכך, לבת הזוג נוספים 25% בבעלות בדירה (1/2 מה 50% של המוריש) ו 25% הנותרים (ה 1/2 האחר מתוך    

ה 50% של המוריש) עוברים באופן שווה לבעלות ילדיו של המוריש (לדוגמא- אם יש לו 5 ילדים, כל אחד יורש 5% מהדירה).  

במצב זה, הבעלות בדירה תתחלק בין  6 בעלים (בת הזוג: 75% והילדים: 25%- 5% כל ילד).

בעיות אפשריות:

  1. חלק מהיורשים מעוניין לממש את חלקו בדירה (למכור, לגור, להשכיר) וחלק לא = סכסוך משפחתי, סכסוך משפטי ועוד.
  2. כל הילדים מעוניינים למכור את הדירה ומנסים לאלץ את אימם למכור את הדירה = סכסוך משפחתי, סכסוך משפטי ועוד.
  3. הדירה נרשמה ע"ש כל היורשים, הם מתירים לאימם לגור בדירה בעודה בחיים אולם בתום ימיה הדירה נמכרת. עפ"י החוק, כל אחד מהיורשים ביצע "עסקה במקרקעין" = מצב זה עלול ליצור מיסוי מיותר בהתקיים עסקה נוספת במקרקעין, אלא אם קיים פטור ממס או מתקיימות נסיבות לפטור ממס. 

פתרון אפשרי:

בצוואה, המצווה יכול להורות כי הדירה תעבור בשלמותה לבעלות בת זוגו ורק לאחר תום ימיה, תימכר והתמורה תחולק בין ילדיו באופן כזה או אחר.

תרחיש: עפ"י חוק הירושה, העיזבון מתחלק רק בין בן הזוג ובין ילדי המוריש. בעודו בחייו, נהג המוריש לתמוך בבני משפחה נוספים כמו אחיו שירד מנכסיו, ילדי אחיו השני שנפטר בגיל מוקדם, והוריו הקשישים.

בעיה אפשרית: העיזבון יחולק עפ"י הוראות חוק הירושה (בין היורשים עפ"י דין= בת הזוג והילדים) ותיפסק התמיכה הכלכלית באחיו האחד, בילדי אחיו השני ובהוריו הקשישים.

פתרון אפשרי: עריכת צוואה ובה הוראות מדוייקות להמשך התמיכה הכלכלית ללא כל שינוי לעומת המצב שקדם לפטירת המצווה (בהנחה שהעיזבון יאפשר זאת לאחר תשלום כל ההוצאות ו/או החובות עפ"י כל דין).

תרחיש: למוריש יש ילדים שבגרו וכבר עזבו את הבית. טרם פטירתו של המוריש, רק הוא ובת זוגו נהנו מרכושם ושמרו על רמת חיים מסויימת. בעקבות פטירתו של המוריש, עיזבונו יתחלק בין בת זוגו לבין ילדיו.

בעיה אפשרית: החלק שיעבור בירושה לילדים, ייגרע במקביל מבת הזוג ויפגע ברמת חייה.

פתרון אפשרי: צוואה בה בת הזוג תזכה בכל העיזבון ורק לאחר תום ימיה, חלקו של המצווה בעיזבון יחולק לילדיו, באופן בו יהיה מעוניין המצווה. בני הזוג גם יכולים לערוך צוואות הדדיות מתוך הסתמכות של בן זוג אחד על צוואת בן הזוג האחר. בצוואה, אין כל בעיה  למנוע תרחיש בו בן הזוג שנותר בחיים נכנס למערכת זוגית חדשה ומהחלק שציווה לו המצווה במקום לילדיו, ייהנה בן הזוג החדש. 

קידום אתרים לעסקים קידום אתרים לעסקים
הצהרת נגישות
השארת הודעה מהירה

לייעוץ ללא התחייבות מלא את הפרטים הבאים